Hala Bilmeyenler İçin Christopher Mccandless Kimdir?

Christopher Mccandless ya da Alexander Supertramp. Üniversiteyi bitirdikten sonra yaşıtlarının aksine, bir işe girip beyaz yakalı olarak çalışmak yerine, elindeki tüm birikimini bir vakıfa bağışlayıp, hayatının en büyük macerasına atıldı.Adsız
Bu yaptığı aslında bir kaçışı temsil ediyordu onun için, aileden, kurallardan, toplumdaki normlardan, paradan ve paraya tapanlardan, sorumluluklardan, tüketim kültüründen,insanların kendi elleriyle yaptıkları, kendi kendilerini sınırladıkları hemen hemen her şeyden kaçışı.
Adsız2
Yanına hiçbir şeyini almayıp, ailesi dahil kimseye haber vermeden yola çıkan bu genç,otostopla Amerika’yı gezmeye başlamış. Yolda çoğu insanın hayal edemeyeceği şeylerle karşılaşmış, ailesinin bile ona göstermediği şevkati gösteren insanlarla tanışmış. Ama yolculuğundan beri tek hedefi olan; Alaskaya gitmek için hepsinden ayrılmak zorunda kalmış.
Adsız3
2 yıl boyunca ülkeyi baştan sona dolaşmış, hatta bir kanoyla Meksika’ya bile giriş yapmış ve sonunda hayallerindeki Alaska’ya varabilmiş. Alaska’ya gittiğinde o kadar hazırlıksızmış ki, ayağındaki botları bile otostop çektiği sırada onu Alaska’ya bırakan kişi vermiş. Etraftan topladığı yemişler, avladığı küçükbaş hayvanlar, sahip olduğu yaklaşık 5 kg kadar pirinç ve şans eseri rastladığı ve ”sihirli otobüs” adını verdiği otobüsle 4 ay boyunca vahşi doğada hayatta kalmayı başarmış.
Adsız4
4 ayın sonunda yetersiz beslenmeden dolayı Christopher, büyüdüğü evden daha çok
sevdiği sihirli otobüsünde can verir. Cesedi 18 gün sonra, 6 Eylül 1992’de avcılar tarafından bulunmuş. Öldüğünde henüz 24 yaşındaydı, arkasında bir not defteri ve içinde fotoğraflarının bulunduğu bir fotoğraf makinesi bırakmıştı. Son cümlesini ise okuduğu bir kitabın son sayfasındaki boş sayfaya yazmıştı: Mutlu bir hayat yaşadım ve bu yüzden tanrıya müteşekkirim…
Adsız5

Hala Bilmeyenler İçin Christopher Mccandless Kimdir?” üzerine 11 yorum

 1. Hayatını istediği gibi yaşayıp istemediği gibi ölmüş. Ancak mutlu bir şekilde ölmek mutsuz bir şekilde ölmekten daha iyidir diye düşünüyorum. Filmini bir kere izleyebildim. Hep aklımda. Tekrar izleyesim geliyor bazen ama açamıyorum.

  Bu arkadaşın adından esinlenerek kendi adına eklediği isimle devin supertramp diye tanınan biri de var. Youtube kanalında çok güzel içerikler üretiyor.

  Beğen

 2. İlginç bir hayat. ama 24 yas erken olmamış mı sizce? daha iyi bir hazırlıkla bu macera 60sina kadar sürdürülebilirdi diye düşünüyorum. bana başarıdan çok curet edilmiş bir yenilgi gibi geldi.

  Beğen

 3. Merhabalar Yazılarınız Çok Güzelmiş. Beni Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim. En Yakın Zamanda Atacağım Gönderilere Bakmayı Unutmayın. 😉 Bende Sizi Takip Etmeye Başlıyorum. Sağlıklı Kalın

  Beğen

 4. Hayat öyküsüne dair çekilen filmi izlemiştim, bitkilerle beslendiğinden zehirli olan bitkiler sebebi olarak ölümü filmde yansıtılmıştı.
  Karşı koymak, yaşama biçimini değiştirmek hele ki doğada var olmak doğa bilgisini illaki gerekli kılıyor. Bu öyküden bende kalan sonuç şu olmuştu; şehir yaşantısı insanın düşünceleri ne kadar doğru/güzel/mükemmel olursa olsun doğa deneyimi ve doğada var olma becerisini körleyen bir biçim.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s