Game Of Thrones’tan Yüzüklerin Efendisine – Nedir Bu Yapay Diller?

Dünya’da çok fazla kullanılmayan, fakat oluşturulduğu kitaplar ve filmlerle hayatımıza giren, her biri için çok ciddi emekler harcanan birçok yapay dil mevcut. Şüphesiz ki bu dillerin yaygınlaşmamasının en büyük nedeni, çok geç ortaya çıkmaları. O halde, bu yapay dilleri hatırlamak için, ortaya çıktıkları fantastik dünyalara tekrar bir göz atalım.

1.Game Of Thrones – Dothraki

Adsız
Son zamanların en popüler dizilerinden Game Of Thrones. Dizi için birçok dil yaratılmasına rağmen, en çok dikkat çeken Dothraki dili, David J. Peterson tarafından geliştirildi. Peterson bu dili, İspanyolca ve Arapça karışımı bir dil olarak tanımlıyor. Dothraki dili o kadar çok sevildi ki, bu dili öğrenmek için online kurslar, uygulamalar, cd’ler ve kitaplar mevcut. Ne dersiniz, kısa bir süre sonra üniversitelerde ”Dothraki Dili Ve Edebiyatı” diye bir bölüm ortaya çıkar mı?

2.Avatar – Na’vi

Addsız
Büyük yönetmen James Cameron’un son filmi Avatar, gişelerde fırtınalar estirdi. Yapımı 14 sene süren film, Pandora’da yaşayan Na’vi kabilesinin insanlarla olan mücadelesini konu alıyor. Avatar’da en çok dikkat çeken diğer şey haliyle Na’vi kabilesinin konuştuğu dil oldu. Na’vi dili, California Üniversitesi Filologu Paul Frommer tarafından oluşturuldu. Hatta filmin hayranları, 1000 kelimeden oluşan bu dili öğrenmek için learnnavi adında bir internet sitesi kurdu.

3.Yüzüklerin Efendisi – Elfçe

Addsıfz
Tolkien’nin zerafeti seven, en asil çocuklarından Elfler. Orta Dünya’nın yaşayan en kadim ırklardan biri. Kullandıkları dil ise, Filolog Tolkien tarafından özenle hazırlanmış, içinde 4000 kelimeyi barındıran yapay dillerin en çok bilineni. Yapay olamayacak kadar doğal gibi görünen bir dil aslında. Dil kuralları ve cümle yapıları olağanüstü. Dil kendi içinde, kullanıldıkları bölgelere göre değişiklik gösteriyor, Quenya ve Sindarin. Dünya üzerinde çok fazla talep var bu dile. İnsanlar kitlelerce bu dili öğrenmek istiyor. İnternette aslında onlar için bir altın madeni gibi, yararlı olarabilecek sitelerle dolu.

Game Of Thrones’tan Yüzüklerin Efendisine – Nedir Bu Yapay Diller?” üzerine 10 yorum

  1. Uydurma dillerin ilki herhalde Esperanto’dur. Tüm dünyanın aynı dili konuşmasının yolunun açılması amacıyla bayağı ciddi emeğin ürünüydü. Tarihsel doğuşunu vs hatırlamıyorum, bakmam lazım onun için ama şimdi böyle bir dilden haberdar olan var mıdır bilemedim. Yazınız onu çağrıştırdı bana. Dil sanırım kendiliğinden doğan ve yaşayan bir varlık olarak daha çok yer buluyor hayatta….

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s